Uzależnienie od alkoholu – objawy, leczenie

Uzależnienie od alkoholu – objawy, leczenie
osrodekoaza.pl

Alkoholizm - objawy
Uzależnienie od alkoholu to problem, który nęka coraz większą część społeczeństwa. Nadmierne picie prowadzące wprost w szpony ciężkiego nałogu może mieć bardzo wiele przyczyn. W zapomnienie odchodzi stereotyp, że alkoholizm dopada głównie mężczyzn, ponieważ okazuje się, że równie wiele kobiet popada w otchłań tego niebezpiecznego nałogu.
Czym objawia się uzależnienie od alkoholu?
To nieprawda, że alkoholicy to tylko ludzie brudni, zaniedbani, którzy nie pracują, a ich życie kręci się tylko i wyłącznie wokół kieliszka. To kolejny stereotyp. Coraz większą liczbę wśród uzależnionych stanowią osoby o wysokim statusie społecznym, które z pozoru wyglądają na poukładane, eleganckie i stroniące od wszelkich używek.
Objawy uzależnienia od alkoholu:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia substancji (potocznie „głód alkoholowy”
  • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z piciem alkoholu w zakresie jego rozpoczęcia, zakończenia i ilości wypijanego alkoholu („utrata kontroli nad piciem”)
  • fizjologiczne objawy stanu odstawienia – występujące, gdy picie alkoholu zostało przerwane lub zmniejszone – przejawiające się specyficznym zespołem abstynencyjnym, picie alkoholu albo zażywanie podobnej substancji (środki psychoaktywne, leki) w celu złagodzenia czy zniesienia objawów abstynencyjnych („zespół abstynencyjny”)
  • zmiana tolerancji na alkohol (potrzeba zażywania zwiększonej dawki alkoholu w celu uzyskania efektów poprzednio osiąganych za pomocą mniejszych dawek lub odwrotnie – spadek potrzebnej ilości)
  • postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań z powodu picia alkoholu, zwiększenie ilości czasu koniecznego do jego zdobycia, czasu picia lub usuwania skutków jego działania („koncentracja życia wokół picia”)
  • picie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych.

Jak pomóc osobie chorej?
Główny problem to brak świadomości uzależnienia. Pomoc alkoholikowi jest niezwykle trudna i często przewyższa możliwości bliskich mu osób. Mimo ich szczerych chęci samodzielne próby pomocy alkoholikowi są najczęściej nieudolne. Alkoholizm jest poważną chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga fachowej pomocy psychologów i psychoterapeutów, którzy pomogą alkoholikowi przebrnąć przez bardzo ciężki i trudny okres rekonwalescencji. Podstawą do podjęcia terapii jest… podjęcie terapii. Wstępna motywacja nie jest wymagana, gdyż zmienia się ona wraz z rozwojem pacjenta w procesie terapii. Rzadko który alkoholik przyznaje się do nałogu. Jednak bez nabycia tej świadomości w czasie terapii, dalsze leczenie jest szalenie utrudnione.
Najczęściej popełniane błędy osób bliskich
Kiedy bliska nam osoba popada w szpony nałogu zazwyczaj robimy wszystko, żeby na własną rękę pomóc mu uporać sobie z tą sytuacją. Niestety zachowania, takie jak wylewanie alkoholu, awantury, krzyki i codzienne pretensje nie przynoszą nic dobrego. Nigdy nie należy też tłumaczyć nałogu, pozwalać na wspólne picie, czy brać na własne barki odpowiedzialności za uzależnienie.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl